Kosmetika

Vyzkoušejte originální líčení po vzoru královny Kleopatry

Chcete být na večírku zaručeně originální? Můžete vyzkoušet líčení, jaké používala slavná egyptská královna Kleopatra. Nešlo přitom jenom o zkrášlování, líčení mělo třeba ve starověkém Egyptě svůj význam a smysl, a to dokonce nejenom praktický, ale i duchovní.

Černé linky mohly způsobit otravu

V dobách starověké egyptské říše nebylo také líčení pouze výsadou žen, oči si malovali i muži. Na oční linky používala Kleopatra i její současnice a současníci směs galenitu se sazemi. Touto směsí si linkovali oči velmi výrazně. Získaná čerň byla skutečně velmi intenzivní, ovšem měla také svoji stinnou stránku. Saze totiž bohužel obsahují nezanedbatelné množství olova, a proto jsou jedovaté. Kdo se líčil často a intenzivně, koledoval si proto o chronickou otravu olovem. Dnes, kdy jsou tužky na oční linky testované na zdravotní nezávadnost, a cokoli škodlivého se nemůže dostat do prodeje, máme velké štěstí. A jak vlastně linky po egyptsku vypadaly? Masivně ohraničovaly okraj spodního i horního očního víčka, navíc se od vnějšího koutku táhly až ke spánkům. Silná černá linka kopírovala i obočí a také se často táhla až na spánky.

Rudé rty i přibarvené vlasy

Ovšem tím líčení očí nekončilo. Na ploše horního víčka se roztíral malachit, což je vlastně uhličitan měďnatý, který tvořil výrazně zelenou barvu. Kromě parády lidé věřili tomu, že jim líčení například černými linkami zajistí ochranu před bohy, jejichž hněvu se báli. Všechno mělo také praktickou stránku věci, protože líčení zajistilo ochranu před zvířeným prachem a pískem, kterého byla v egyptských pouštích spousta. Stranou nezůstávaly ani rty, které si Egypťanky malovaly červeným okrem rozpuštěným v tuku. Docilovaly tím velmi příjemného a přitom výrazného odstínu. Křída s olejem posloužila ve chvíli, kdy se dáma chtěla odlíčit. Korunou všeho byla hříva vlasů, jíž přibarvovaly přírodní henou – ostatně tuto barvu dobře znáte i dnes.