Inspirujte se historií parfémů, vyzkoušejte sladkou vůni růží
Milujete parfémy? Rády se voníte? Potom vězte, že parfumářství není vůbec žádnou novinkou, jak by se mohlo na první pohled znát. Vůni jako prostředek ke zkrášlení a získání pohody a dobrého pocitu používaly už lidé dávných civilizací, například starověkého Egypta.
Dárky pro evropské ženy
Vůně kadidla a myrhy Egypťanům sloužily k náboženským rituálům. Voňavky uměli připravovat egyptští kněží už někdy v době před 6000 lety. Některé jejich vůně měly až šestnáct složek! Kněží běžně dokázali macerovat květy v olivovém oleji a filtrovali vše přes plátno. Také často namáčeli okvětní plátky do tuku, protože právě tuk dokázal nasát jejich vůni. Od Egypťanů převzali již rozvinuté parfumářství Římané. Ovšem mistry vůní byli i Řekové, Indové a Číňané. Do Evropy začaly vůně pronikat ve chvíli, kdy Arabové zvládli destilaci rostlinných esencí. Křižáci si ze svých tažení často přiváželi roztodivné vůně jako dárky pro své ženy. Zlom pak nastal v 16. století, kdy Italka Kateřina Medicejská, která se vdávala za francouzského krále, přivezla do Paříže parfémy. Měla s sebou dokonce své osobní parfumáře. Itálie totiž byla tehdy centrem vůní. Díky čilému obchodu italských kupců s Orientem zde byly k dostání kvalitní vůně. Město Grasse se následně stalo metropolí parfumářství. Velkou módou se tehdy staly parfémované rukavičky.
Dnes letí lehčí směsi
Chcete kvalitní parfémy, které odkazují na historii, a jedná se o staletími prověřené esence? Potom sáhněte zcela jistě po růžovém oleji. V Persii existovaly rozsáhlé oblasti, kde se pěstovaly růže právě za účelem získávání okvětních plátků růží. Růžový olej je typický svojí těžkou sladkou vůní. Destilace pak umožnila vytvořit koncentrovaný alkohol – vůni, která byla ovšem velmi drahá. I dnes je vůně růží základem parfumářství. Většinou se ale před těžkými silnými vůněmi dává přednost lehčím variantám a směsí více složek. Proto můžete vsadit na lehčí vůni růží smíchanou s dalšími ingrediencemi- určitě ve společnosti zazáříte.