Lifestyle

Vědci upozorňují na potraviny, které jezte vždycky uvařené

Všichni jistě vědí, že zelenina vařením ztrácí důležité vitamíny. Ano, tuto poučku zná každý nazpaměť, a proto zeleninu raději jíme syrovou. Vědci a zastánci zdravého stravování však tvrdí, že ne u všech druhů tomu tak je a upozorňují, že některou zeleninu je lepší konzumovat po uvaření. Vyzkoušíte díky tomu navíc mnoho zajímavých receptů a si dopřejete látky, které byste bez tepelné úpravy nezískali. 

Proč vařit? 

Podle studie publikované v časopise British Journal of Nutrition lidské tělo potřebuje látku zvanou lykopen. Ta snižuje riziko vývoje různých chorob jako například kardiovaskulárních onemocnění nebo rakoviny a je nejkoncentrovaněji obsažena právě ve vařené zelenině. U konkrétních druhů však můžeme najít i další klady tepelného zpracování, které by rozhodně neměly být opomíjeny. 

Špenát 

Špenát je velmi bohatý na vápník, železo a hořčík. Aby byly tyto látky pro lidské tělo plně vstřebatelné, je třeba špenát dobře vařit. Současně se varem množství vápníku v špenátu až ztrojnásobí. 

Zelí 

Vláknina je ideální pro trávení, snižuje cholesterol, a proto ji chceme konzumovat co nejvíce. Zelí ji obsahuje dostatečné množství a tepelným zpracováním se její množství ještě zvyšuje. Nevýhodou je, že varem mizí vzácný vitamín U. Zelí bychom tedy měli konzumovat z poloviny také syrové podobě. 

Mrkev 

Betakaroten, který mrkev obsahuje, je pro nás důležitý, protože si z něj naše tělo tvoří vitamín A. Ten je bohužel špatně vstřebatelný. Uvařením mrkve však můžeme jeho zpracování v organismu pomoci. 

Řepa 

Řepa obsahuje minerály a biologicky cenné látky jako jsou například flavonoidy a antokyany. Je také bohatá na železo, vápník a sodík. Všechny tyto látky jsou pro nás lépe vstřebatelné, pokud řepu uvaříme. Řepu zajisté doporučujeme tepelně upravovat, protože var její pozitiva znatelně znásobí. Tato nenahraditelná zelenina čistí krev, játra i ledviny a posiluje cévní stěny. 

Rajčata 

Krom toho, že stejně jako u ostatních druhů dochází k lepšímu vstřebávání prospěšných živiny až po uvaření, málo zralá rajčata mohou být bez uvaření i zdraví nebezpečná. Zelené části, které ještě nestihly zčervenat, obsahují látky, které jsou pro nás velmi škodlivé.