Lifestyle

Teraristika se stává stále častějším hobby. Jaké jsou zásady?

Chov exotických plazů láká stále více milovníků zvířat. Exotičtí ještěři, hadi nebo želvy se stávají netradičními, ale překvapivě oblíbenými domácími mazlíčky. Jejich chov má ovšem svá pravidla a často není jednoduchý.

Bez informací to nejde

Prvním krokem při zřizování terária je samozřejmě získat dostatek informací. Řada druhů plazů má velmi specifické nároky na potravu či životní prostředí. Zapomenout nesmíte ani na změny v průběhu života. Mnoho druhů plazů se vyznačuje dlouhověkostí a stálým tělesným růstem. Malá želvička, které stačí malé terárium na skříni, může za několika let narůst na velikost několika desítek centimetrů a stát se obtížně řešitelným problémem. 

Každý živočich potřebuje své přirozené prostředí. Na to musíte myslet při zařizování terária. Tropickým druhům musíte v teráriu zajistit správnou teplotu i vlhkost, pouštním zase dostatek světla. Do terária patří i rostliny, které mohou také vyžadovat zvláštní péči. 

Jaké zvíře vybrat?

Jaké zvíře na začátek? To je velmi těžká otázka. Hodně záleží na chovatelských schopnostech a možnostech. Mezi druhy vhodnými pro začátečníky se často objevuje agama vousatá. Patří mezi nemnoho ještěrů, kteří nemají potíže zvyknout si na lidský kontakt a nároky na životní prostředí nejsou nijak extrémní. Přesto je třeba počítat s tím, že agamy mají rády prostor a jako většina plazů potřebují dostatek světla a tepla. Jídelníček si rády zpestřují cvrčky nebo sarančaty a jsou to také velmi zvědavá zvířata. Pokud nedáváte pozor, mohou se Vám velmi snadno ztratit.   

Nepodceňujte náklady na chov

Chov každého zvířete je spojen s určitými náklady. Obzvláště v případě plazů je dobré si předem ujasnit, kolik stojí krmivo, údržba terária a také případná zdravotnická péče. Některé náklady přitom nemusí být hned patrné. Například každodenní vytápění velkého terária se do domácích financí pravděpodobně značně promítne.