Lifestyle

Suchozemská želva – na co si dát při výběru pozor a jak se o ni starat?

Suchozemská želva stále patří mezi nejoblíbenější zvířata, která si lidé pořizují do svého terária postaveného z hliníkových profilů Aluhobby. Želva žlutohnědá je skvělým zvířetem i pro ty, kdo s chovem teprve začínají. Poradíme vám, jak se o ni správně starat. 

Než si želvu odvezete domů

Ještě před tím, než doma nového mazlíčka přivítáte, věnujte plnou pozornost výběru zdravého zvířete. Ujistěte se, že je krunýř celistvý a tvrdý. Na krunýři by neměly být stopy po poranění. Je okolí nozder želvy suché? Výborně, je zdravá. Zkontrolujte ještě oči, neměly by být zakalené. Ještě než bude u vás doma, zkontrolujte, zda dýchá bez sípavých zvuků. Žere? Skvělé. Vše je v pořádku a zvířátko si můžete odnést domů. 

Vhodné terárium

Želva není náročná na chov, měli byste jí ale dopřát dostatečný životní prostor. Ostatně, během karantény jsme si všichni uvědomili, jak je prostor důležitý. U želvy je to stejné – volte vždy ubikaci s rozměry nejméně metr krát metr. Terárium dále obstarejte výhřevnou žárovkou a žárovkou, která dodá UVB záření. Víte o tom, že dokud želva roste, právě UVB záření je pro ni nezbytné? Navíc je nutné, abyste po roce používání žárovku vyměnili. Střídejte den a noc a na noc obě světla vypněte. 

Co do terária vložit? 

Přemýšlíte, čím vystlat dno terária? Zvolte například substrát z rašeliny nebo křemičitý písek. Okolo misky s vodou umístěte několik oblých kamenů. Do terária umístěte alespoň jednu skrýš, kam se bude moci chodit želva schovat. Misku s potravou a hromádku se senem nechte poblíž vody. V teplých měsících se nebojte želvě denně dopřávat hromádku trávy, část zkonzumuje, část jí poslouží jako podestýlka. 

Nádobu s vodou budete velmi často měnit, želvy totiž používají vodní prostředí pro své vyprazdňování, je to jejich přirozenost. Tuto péči si usnadníte každodenním koupáním ve vaničce vody.