Lifestyle

Plody Goji, životodárná rostlina plná zdraví

Shodit přebytečné kilogramy není snadné. Krátkodobé diety jsou většinou spojeny s následným jojo efektem. I když se vám podaří shodit, málokdy si váhu opravdu dlouhodobě udržíte. Jakmile se vrátíte ke starému způsobu stravování, kila opět letí nahoru. Vlastně jedinou cestou, jak docílit optimální váhy a udržet si ji, je změna stravovacích návyků. Přesto existuje řada takzvaných superpotravin, které vám mohou v boji s přebytečnými kilogramy pomoci. Jednou z nich jsou goji.

Sušené se podobají rozinkám

Plody kustovnice čínské, kterým se také říká goji, se už po mnoho staletí pěstují v Číně, ale také v Himalájích, tedy v oblastech Tibetu a Nepálu. Vzdáleně se podobají šípkům, mají podobnou barvu a tvar. V momentě, kdy je ale usušíte, zjistíte, že vypadají jako rozinky. Jejich chuť je sladká či sladkokyselá. Protože mají velmi příznivý vliv na lidské zdraví, rozšířily se postupně z Číny i do dalších částí světa. V současnosti je dostanete i u nás, a to včetně supermarketů. Objevíte je v sáčcích v sušeném stavu a můžete si je na zkoušku koupit. S jakými zdravotními potížemi vám pomohou?

Elixír mládí vhodný i při dietě

Goji umí velmi podporovat imunitu organismu. Proto je můžete jíst v případě, že potřebujete zlepšit kondici třeba během chřipkového období. Pomáhají krvetvorbě a cévám, stejně tak snižují krevní tlak. Osvědčily se dokonce i při léčbě astmatu. Jsou podpůrným prostředkem pro zlepšení kvality kůže, například bojují proti lupénce. Povzbuzují k činnosti játra a ledviny, pomáhají s jejich regenerací při příliš velké konzumaci alkoholických nápojů. Neocenitelná je i při bolestech nebo cukrovce. Právě díky velice všestrannému působení na lidský organismus se goji říká rostlina mládí. Doporučené dávkování je pro dospělého asi 30 bobulí denně. Zkuste je jíst i při dietě, spousta vlákniny vás zasytí, jde o nutričně vyváženou plodinu, jejíž konzumace tlumí stres, který často znemožňuje hubnutí. Příliš velké dávky kustovnice mohou způsobit zažívací problémy, konzumace před spaním zase nespavost.