Lifestyle

Nejčastější chyby při čištění zubů, aneb nedovolte, aby se vaše zuby zkazily 

Domnívat se, že čisté zuby se nekazí je jeden velký omyl. A potvrzuje to i řada lékařů, která apeluje na to, aby si lidé nejen čistili zuby dvakrát denně, ale aby si je také čistili správně. Protože není nic horšího, než když si čistíme zuby natolik, že jim až ubližujeme. Proto pojďme zjistit nejčastější chyby, kterých se při každodenní dentální hygieně dopouštíme.  

Za minutu to nestihnete 

Je důležité si uvědomit, že špatné zuby nejsou dědičnou záležitostí. Pakliže se o ně dobře staráte, můžete mít chrup nejlepší z rodiny. Dávejte si však při čištění zubů načas. Uvědomte si, že kvalitně vyčištěné zuby opravdu nebudete mít za jednu jedinou minutu.  

Podle zubařů jsou ideální dvě minuty, během kterých si zuby musíte čistit. Větší pozornost pak věnujte hlavně večernímu čištění, kdy nezapomínejte na mezizubní prostory, kde zbytky jídla a bakterie umí dělat pořádnou paseku.  

Nevhodný kartáček není váš kamarád 

Sice nás to mnohdy svádí koupit si levnější alternativu zubního kartáčku, ale pravdou je, že kartáčkem za dvacku si zuby nevyčistíte dostatečně dobře. Dražší a kvalitnější modely jsou dobré z mnoha důvodů, předně hezky mechanicky odstraní plak a živnou půdu pro veškeré bakterie. Jsou efektivní prevencí zánětů dásní i paradontitidy, která může člověka potrápit ve velmi brzkém věku.  

Vhodné jsou kartáčky se středně tvrdými nebo měkkými štětinami, které jsou pro běžné užívání šetrné. Čím měkčí štětiny budou, tím by měly být také hustší a celkové čištění také pečlivější.  

Jde to i bez tlačení 

Domnívat se, že dobře vyčištěné zuby jsou takové, na které se při čištění tlačí, je samozřejmě mylné. Do zubů se příliš neopírejte, vždyť tím můžete rapidně zhoršit jejich citlivost. Navíc si tím velice rychle zničíte kartáček a tím, že na zuby budete tlačit, si štětinky jen rozestoupíte a zuby prakticky nevyčistí.  

Nejhorší možný případ je, když se tlačí na zuby tvrdým kartáčkem. To pak vede ke krvácení dásní nebo k odhalení zubních krčků, následně také ke ztenčení zubní skloviny.