Kosmetika

Kde se vzala rtěnka, nedílná součást identity ženy v

Nejlepší přítelkyně ženy, nedílná součást její identity i detail, který dotváří celkový outfit k dokonalosti. O rtěnce můžeme mluvit v mnoha pádech, ze všech nám však vyplývá, že se jedná o cosi nepostradatelného, bez čeho se žena zkrátka neobejde. Jenže zamýšleli jste se někdy nad, kde se tato drobná tyčinka zbarvující nám rty vlastně vzala? 

Nejdéle existující líčidlo vůbec 

Bohužel nelze úplně říct, kde se rtěnka vlastně vzala, respektive kdy. Co však můžeme s klidným svědomím konstatovat je, že se jedná o jedno z nejdéle existujících líčidel vůbec. Už od pradávna se její verze využívaly ke zkrášlení žen. Původně to samozřejmě nebyla tato tyčinka, jakou ji známe dnes, ale nejstarší byla tvořená tukovou složkou zkombinovanou s dalšími barevnými pigmenty, jež se získávaly drcením rostlin, ovoce, případně také drahokamů nebo brouků.  

Rtěnkám se bohužel nedařilo v dobách středověku a při nástupu katolické církve. Tehdy se totiž věřilo, že rtěnky nosí pouze čarodějnice. Zpět do kurzu ji po letech (a vlastně i staletích) vrátila až královna Alžběta I., která si zamilovala kontrast její alabastrové pleti a výrazně rudých či jinak barevných rtů. 

První rtěnka značky Guerlain 

Pokud se přeneseme přes prvotní alternativy rtěnek tvořené tukem v kombinaci s rozmačkanými rostlinami a budeme hledat vůbec první rtěnku tvořenou tak, jak ji známe, dostaneme se ke značce Guerlain, která svou první rtěnku představila koncem 19. století. Tímto krokem se způsobila naprostá revoluce, kdy na trh přišlo i první kovové pouzdro rtěnky, které může mít žena bezpečně v kabelce prakticky neustále.  

S postupem let docházelo jen k vylepšování receptur a dolaďování těchto kovových pouzder. Započalo experimentování s vosky, oleji a různými barevnými pigmenty. A v tomto duchu to ostatně „jede” dodnes.