Lifestyle

Na co se dívat, vybíráme-li matraci?

Je ráno a vás opět bolí záda či se cítíte nevyspaní po probdělé noci? Pokud tomu tak skutečně je, je načase vybrat novou matraci, která se stane daleko kvalitnější a lepší oporou pro vaše záda. Ne nadarmo se říká, že právě matrace má obrovský vliv na kvalitu našeho spánku. A jelikož touto činností trávíme až třetinu svého života, je načase pořídit si takovou, která bude vyhovovat po všech stránkách. Otázkou je, jak takovou matraci vůbec vybrat? Rozměr je samozřejmostí, záleží na posteli, ale obvykle se vybírá rozměr matrace 90×200 nebo 80×200.

Má matrace odnímatelný potah? 

Co by vás při výběru kvalitní matrace mělo zajímat, tak potah – je odnímatelný či nikoliv? Pokud se chcete vyvarovat tomu, že budete matraci kupovat pětkrát do pěti let, musíte ji udržovat a s odnímatelným potahem se o matraci pečuje daleko lépe. Z odnímatelného potahu se hravě dostanou pryč veškeré roztoče a další škůdci, kteří se ve vaší loži hromadí. 

Odnímatelný potah rozhodně není něčím, co preferovat pouze u dětské matrace. I dospělí tuto drobnou vychytávku, kterou nejeden model oplývá, ocení. 

Informujte se o záruce

Co je také klíčové při výběru matrace, je její záruka. V České republice je ze zákona stanovena záruční doba na dva roky. Na matrace většinou dodavatelé i výrobci dávají záruku vyšší. V ideálním případě si najděte takovou, jejíž záruka se nerovná “pouze” čtyřiadvaceti měsícům”. Čím vyšší bude, tím lépe. 

Trefou do černého jsou matrace, které mají záruku proti proležení. Těchto dodavatelů opory zad stále roste a vám to dává do ruky pomyslné eso, které stačí vytáhnout kdykoliv, kdy se vám zdá, že se buduje důlek.

Na tvrdosti záleží

Abyste se dobře vyspali, je důležité zjistit, jak tvrdou matraci potřebujete. Ideální tvrdost se většinou odráží od toho, v jaké poloze spíte. Zatímco lidé spící na boku vyžadují měkčí matraci, jedinci spící na zádech zase tvrdší.