Lifestyle

Most jako posedlost. Zakomponujte ho do protahovacího setu 

Předklon a dotknutí prstů podložky nebo úklon do strany zvládne každý. O mostu se to říct nedá. Propnutí v zádech a veškerá váha přenesená na ruce vyžaduje dostatek síly a odvahy. Ale stojí za to překonat se a zařadit ho do cvičebního plánu.  

Do zbraně!  

Plank, stojka a most. Trojice cviků, na které nedají ti, kteří se rozhodli pro cvičení s vlastní vahou, dopustit. Je to pochopitelné. Jde o pohyby, kdy protáhnete celé těle a probudíte k životu i hluboko usazené a téměř zapomenuté svaly, které se při běžném provozu neaktivují.  

Každý z výše zmíněných cviků přináší tělu celou řadu benefitů, ale most je účinnou zbraní proti sedavému způsobu života. Škola, kancelář, auto, MHD, pohovka. Sedíte skoro pořád, hrbíte se, povolujete svaly na zádech a pažích, snižuje se mobilita a zkracují flexory. Most a ohýbání se do opačného směru je jediným řešením, jak rychle napravit škody.  

Překážka na cestě  

Problém je v tom, že klasický most ze stoje je pro většinu lidí až příliš náročný. A bez pohybové průpravy není možné se k němu dopracovat. I hodně z těch, kteří cvičí pravidelně, má problémy. Naštěstí existují stejně jako u stojky mezistupně, díky kterým se můžete přiblížit cíli a po celou dobu procesu čerpat výhody a benefity mostů.  

Ideální varianta  

Není nutné mířit k nejvzdálenější metě, stačí úroveň, kdy dojde k protažení celého těla a uvolnění svalů.  

Lehněte si na podložku a nohy pokrčte tak, aby se paty dotýkaly hýždí. Ruce dejte za hlavu a dlaněmi se opřete o zem. Pomalu se zvedejte, kyčle co nejvýš, opírejte se o ruce s lokty blízko k uším a hlavu nezatěžujte, ale využijte jen jako třetí opěrný bod. Chodidly tlačte do podložky a většinu váhy se snažte přenést na ruce. Po chvíli se vraťte do výchozí pozice a pár vteřin si odpočiňte.  

Pokud máte dostatek síly, zaujměte stejnou pozici v lehu a nohy pokrčené. Jen ruce opřete na úrovni uší a při zdvihu se neopírejte o hlavu, ale paže propněte. Přeneste na ně váhu a intenzivně vnímejte všechny svaly. Čas v této pozici zbytečně nenatahujte.