Lifestyle

Kde se vzaly, tu se vzaly pokojové rostliny

Pokojové rostliny jsou dnes nedílnou součástí interiérů. Jejich povinností je nejen dodat interiéru na kráse, ale také ho příjemně zútulnit. Zatímco někteří lidé preferují krásně kvetoucí rostliny, které jsou plné barev, jiní (a to zejména majitelé moderních domácností) upřednostňují především stálezelené rostliny, jako je monstera nebo zamiokulkas. A když už jsme u těch pokojových rostlin, víte, kde se vůbec vzaly? Kde se nejznámější pěstované pokojovky objevily vůbec poprvé a odkud k nám do České republiky doputovaly? Například zmiňovaná monstera má své kořeny v dalekém Mexiku. Ale odkud pochází třeba aloe vera? 

Aloe vera pochází z Arabského poloostrova 

Aloe vera je dnes označována za zázračnou rostlinu. Tomu se nelze divit, ulevuje nejen od akné, ale také od popálenin. Tím však výčet jejích zdravotních benefitů ani zdaleka nekončí. I když ji dnes pěstuje prakticky každý ve své domácnosti, jen hrstka lidí ví, kde má tato zázračná rostlina své kořeny. Ty jsou až na dalekém Arabském poolostrově, odkud se pak dužinatá léčivá rostlina s drobnými ostny na listech rozšířila do celého světa.  

Maranta až z daleké Brazílie 

Krásnou rostlinu jménem maranta znáte především díky jejím zajímavým a velice unikátním listům. Nejsou ani žíhané, ani pruhované, jsou zkrátka velice originální a umí ozdobit každý zprvu nudný interiér. Její kořeny sahají až do daleké Brazílie, odkud se opět rozšířila do celého světa. Dnes známe dokonce i třicet druhů této rostliny a řadu z nich byste našli růst ve volné přírodě, konkrétně na atlantickém pobřeží Brazílie (zdejšímu ekosystému se říká atlantský prales, a právě zde byste rostlinu našli).  

Dračinec z Mosambiku a Madagaskaru 

Původ rostliny jménem dračinec, která je u nás taktéž velice často pěstována, není příliš jasný, respektive stoprocentní. Zatímco někteří odborníci jsou přesvědčeni o tom, že rostlina pochází z Mosambiku, jiní jsou zase pevně přesvědčeni o tom, že pochází z Madagaskaru.