Oblečení

Dámské plavky a čas. Jak se měnily s plynoucími léty?

Každým rokem se na pulty obchodů dostávají nové a nové plavky. Ženy každým rokem utrácí za aktuálně nejstylovější kousky, s nimiž se ukážou na koupalištích nebo u moře na dovolené. Pokud sledujete módní trendy, pak jistě víte, že se móda inspiruje minulostí. I plavky nyní vypadají, jako kdyby pocházely ze sedmdesátých let.  

Kde se vzaly plavky 

Dámské plavky se mění s plynoucími léty. Víte, kde se vůbec vzaly? Z jakého období pochází vůbec první zmínka o plavkách? Vůbec první zmínky o dámských dvoudílných plavkách, respektive o dvoudílných oděvech používaných pro sportovní účely, pochází už z dávného antického Řecka, konkrétně z období kolem roku 1400 před naším letopočtem. Už tehdy se dvoudílné oděvy velice nápadně podobaly současným bikinám.  

O bikin se později upustilo 

I když dnes známe především bikiny, v osmnáctém století se od nich upustilo. Tehdy se móda zaměřila na koupací župany a košile, které byly velmi oblíbené hlavně v Evropě. Nosily se do vody, ale vysvlékaly se až doma.  

Později ženy upustily i od koupacích županů. Počátek dvacátého století znamenal obrovskou revoluci ve světě plavek. Ženy se najednou začaly koupat v koupacích šatech či v modelech, které byly délkově nad kolena, ušité z velice těžké látky. Nejednalo se o nic pohodlného ani praktického, přesto to byly tehdejší plavky.  

Dvacátá léta minulého století přinesla holou kůži 

Trocha holé kůže se opět začala odhalovat a ukazovat až ve dvacátých letech minulého století. V té době nebyla holá kůže už takovým obrovským pohoršením, přesto se však nesmělo ukazovat mnoho.  

Od roku 1930 se plavky začaly brát hodně vážně a začaly se vyrábět různé modely. Plavky se nosily s různými doplňky či šperky, délka nohavic se postupně zkracovala a první bikiny se pak objevily roku 1946.