Lifestyle

Bolestivá menstruace. Jak na to, aby se stala minulostí 

Menstruace je součástí života každé ženy. Mnohdy se však jedná a pár perných dní v měsíci, které ženu částečně nebo úplně vyřadí z běžného fungování. Co s tím? Tady jsou naše tipy, jak s bolestivou menstruací jednou provždy zatočit. 

Menstruace a bylinky 

Pokud už vás nebaví neustále polykat prášky na bolest, můžete zkusit zatočit s bolestí pomocí bylinek. V lékárně se prodávají nejrůznější ženské čaje. Jedná se většinou o směs bylin, jejichž součástí je i bylina kontryhel nebo třeba řebříček. 

Určitě si také můžete koupit kontryhelový čaj samotný. Tato bylinka tlumí menstruační křeče a dokáže i upravit cyklus. Kontryhelový čaj můžete klidně pít dlouhodobě. Slouží jako prevence nejrůznějších gynekologických potíží, srovná vám cyklus či pomůže otěhotnět. Pomůže vám, pokud vás trápí cysty nebo myomy. Vhodný je i po gynekologických operacích. 

Teplo a klid 

Pokud máte tu možnost, vezměte si home office, zachumlejte se do deky a odpočívejte, jak to jen jde. Pomoci vám mohou i nejrůznější nahřívací polštářky. Zkusit můžete teplou koupel nebo horké obklady. 

Prevence menstruačních obtíží 

Ač se to zdá neuvěřitelné, za mnoho obtíží může i stres. Snažte se tedy pravidelně odpočívat, relaxovat. Najděte si čas na cvičení. V ideálním případě zkuste najít kurz hormonální jógy ve svém okolí a tento typ jógy pak pravidelně cvičit. 

Některým ženám menstruační bolesti ustoupí, pokud změní styl života. Zamyslete se nad tím, zda máte dostatek pohybu, jíte zdravě, dostatečně pijete a nekonzumujete příliš cukrů a tuků. Zvýšit můžete také příjem vápníku, hořčíku a vitamínů B. 

Velmi bolestivá menstruace 

Pokud žádná z našich rad nezabrala, možná je na čase obrátit se na gynekologa. V některých případech může být bolestivá menstruace i příznakem závažnějších problémů. Nejčastěji se jedná o endometriózu, myomy, děložní polypy nebo celkovou hormonální nerovnováhu organismu.