Kosmetika

Operace víček dokáže pacientovi zlepšit kvalitu života během pár dní

Těžknou vám víčka a na únavu už to jen tak nesvedete? Víčka jsou jednou z prvních oblastí v obličeji, které s postupujícím věkem začnou výrazně ztrácet kolagen a s ním i pružnost a pevnost. Výsledné kožní řasy jsou pak nejen nehezké, ale často i omezující což přivádí k řešení i mužskou část populace. Proč patří blefaroplastika mezi stálice estetických zákroků, a jak lze propojit plastickou chirurgii s estetickou dermatologií, jsme probrali se specialistkou, plastickou chirurgyní, MUDr. Anetou Krajcovou.

Když se řekne plastická chirurgie…Co pro Vás tento obor znamená a co Vás na něm lákalo oproti chirurgii obecné?

Trpělivost, mravenčí titěrná práce, která vede k uzdravení pacienta po například těžkém úrazu ruky nebo ztrátě prsu u žen důsledkem nádoru, a zapojí pacienta zpět do společenského života – to jsou aspekty, které mne silně motivovaly věnovat se právě specializaci plastického a rekonstrukčního chirurga. Estetika, která je pouze částí tohoto oboru, mě uchvátila z jiného pohledu. V současné době by mohla estetická chirurgie být podoborem psychiatrie či psychologie. Často jednoduchá operace, jako je třeba plastika horních víček, změní za pár dní pacientovi kvalitu života a přichází na kontrolu rozzářen a usměvavý.

Kromě klinické praxe se věnujete i pedagogické činnosti. Má plastická chirurgie i něco, co nelze naučit? Musí mít chirurg speciální estetické vnímání nebo talent?

Ano, vlastně dvakrát ano! Plastická chirurgie vyžaduje výbornou představivost, trpělivost, jemný cit v rukou a samozřejmě odborné znalosti. Tyto vlastnosti lze postupně vycvičit. Pro určitý typ operací je ale třeba mít jakýsi šestý smysl, tato vlastnost je daná a naučit ji nelze. Je to vlastně druh talentu. Přirovnala bych to k povolání profesionálního pianisty. Já na piano hrála od dětství, ale talent nemám a pianista ze mě nikdy nebude.

Pomáhá vám při práci to, že jste žena? Dokážete se do některých situací s pacientkami lépe vžít?

Ano pomáhá. Některé ženy se stydí ukázat své nedostatky před mužem. Někdy mám pocit, že jim je ženský pohled milejší, že se jdou poradit jako by šly za kamarádkou – co by tomu řekla, a jak by ten určitý nedostatek rozumně změnila.

Mezi vaše specializace patří i blefaroplastika, jeden z nejvyhledávanějších zákroků vůbec, jak mezi ženami, tak i muži. Pomáhají vám při těchto operacích i vaše zkušenosti z estetické dermatologie?

Blefaroplastika je vděčná operace. Dobře provedený zákrok změní kvalitu života pacienta velmi rychle. Samozřejmě vedle správně provedené operace je důležité zmínit i správnou indikaci. Mnohdy je pacient indikován spíše ke zvednutí obočí a plastiku horních víček nepotřebuje. Zvednutí obočí /browlifting/ je poměrně náročný operační zákrok v celkové anestezii, ale lze ho nahradit speciální technikou niťového browliftingu provedenou v lokální anestezii.

MUDr. Aneta Krajcová
MUDr. Aneta Krajcová

Kromě plastické chirurgie se věnujete i estetické dermatologii. Jak se dají tyto dva obory spojit v praxi? Jaké estetické korekce vzhledu mají nejpřirozenější efekt.

Korektivní dermatologii jsem se začala intenzivně věnovat před několika lety. Díky mezinárodním stážím a kongresům jsem si uvědomila, že trend a nový smysl plastické a estetické chirurgie je v nejnovějších technikách tzv. ZKRÁŠLOVÁNÍ miniivazivními a laserovými zákroky. Právě ta možnost propojení miniinvazivních zákroků, které umí operaci oddálit až o několik let, se mi moc líbí. Chce to samozřejmě určitý cit a umět se správně rozhodnout. Skvělá je zmíněná technika niťového zvednutí obočí, která má opravdu výrazný efekt v kombinaci s plastikou horních víček. Tento zákrok provádím velmi ráda. Co je na něm unikátní? Maličkost: prostě to funguje a vypadáte o několik let mladší.

A tak není divu, že blefaroplastika a s ní spojené miniinvazivní zákroky v ČR neustále rostou na popularitě. Ale pozor! Stejně tak se zvyšuje i počet reoperací po neprofesionálních zákrocích provedených mediky, očními lékaři nebo obecnými chirurgy. Dr. Krajcová, která se specializuje na operace očních víček na klinice Mediestetik, proto zdůrazňuje důležitost pečlivého výběru lékaře, který má dobré reference, a hlavně – atestaci z plastické chirurgie. Pokud tedy už přes víčka sotva vidíte, upřete pozornost tímto směrem a pak se už se jen můžete těšit, jak konečně prohlédnete.


Warning: Undefined array key "data_tabs" in /data/web/virtuals/152386/virtual/www/domains/alexia.cz/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 43