Lifestyle

I psi vás mohou nakazit. Jaké nemoci se přenáší na člověka?

Člověk by měl být neustále na pozoru. Číhá na něj totiž mnoho nebezpečí, a to v mnohých podobách. Nikdy nejsme stoprocentně chráněni ani před našimi domácími mazlíčky, které tak milujeme. Málokterý majitel psů si uvědomuje, že i psi ho mohou nakazit. Psi totiž jako lidé mohou trpět závažnými onemocněními, řada z nich je dokonce přenosná na člověka, o čemž ví jen málokterý z nás. Otázkou tedy je, jakou nemoc mohu od svého čtyřnohého přítele dostat?

Nemocí, které se přenáší ze psa na člověka, je hned několik. Chránit sebe i svého psa můžete především tím, že se proti řadě z nich necháte očkovat a že naočkujete i svého psa. Taky je třeba stále kontrolovat zdravotní stav vašeho domácího mazlíčka. Je nutné mu kontrolovat trus, také je třeba ho pravidelně odčervovat, a to zhruba každé tři měsíce. Abyste se vyhnuli nemocem, dbejte na osobní hygienu.

Nyní už ke konkrétním nemocem, kterými se člověk může od nevinného čtyřnohého přítele nakazit.

Pozor na nevyléčitelnou vzteklinu

Každým rokem se mohou psi očkovat proti nevyléčitelné vzteklině. Jedná se o velice nebezpečné onemocnění, které nejčastěji přenáší lesní zvěř, konkrétně lišky nebo jeleni. Vzteklina je dnes bohužel stále neléčitelné onemocnění, které je zároveň smrtelné. Na člověka se může přenést kousnutím nebo škrábnutím, možné je to i slinami.

Zatímco u psů můžete zpozorovat agresivní chování, u lidí se vzteklina z počátku projevuje jako běžná chřipka. Později však dochází k závažnějším problémům a dochází k napadení nervové soustavy.

Seznamte se s leptospirózou

Mnozí majitelé psů ani nemají zdání o nemoci zvané leptospiróza. Jedná se o životu nebezpečné onemocnění, jehož zdrojem jsou nepříjemné bakterie. Leptospirózou se pes může nakazit tak, když bude pít z kaluže. Bohužel může nakazit i svého pána. Zatímco u psa se leptospiróza projevuje postižením ledvin či cévních stěn, u člověka se nákaza projeví jako nemoc jater či žloutenkou.