Kosmetika

Acne vulgaris: Postrach puberťáků i dospělých

Není nic horšího, než pleť posetá pupínky, těsně před důležitým rande. Akné se obvykle objeví v momentě, kdy máme na starosti úplně jiné věci než komplexní péči o pleť a není snadné se ho zbavit. Ještě o něco horší je dlouhodobý boj s nejistým výsledkem. Možná se to týká i vás, byť už vám dávno není náct. Proto nepřestávejte číst – prozradíme vám, jak se akné zbavit a postarat se o prevenci.

Akné patří k nejčastějším a zároveň velmi nepříjemným kožním onemocněním. Kromě určitých fyzických projevů může přivodit i potíže psychického charakteru – především problémy se sebevědomím.

Většina lidí se s akné setká během puberty, a to v souvislosti s nadprodukcí mužských hormonů. Proto se s ním v závažnější formě potýkají především muži. Pupínky vznikají z důvodu zvýšené tvorby kožního mazu a rohoviny – obojí pak ucpává vývody folikulů a vytváří prostředí, které je ideální pro bakterie. Ty jsou příčinou zánětu a komedonů neboli černých teček.

K tvorbě akné však přispívají i další faktory jako menstruace, geny, mechanické podráždění pokožky, některá léčiva a vitamíny, nevhodně zvolená kosmetika, kouření, anabolika a v neposlední řadě stres.

Akné

Akné nevymačkávejte

Když se na tváři objeví pupínek, máme tendenci ho bez milosti vymáčknout. A v případě svědící pokožky se škrábeme či dřeme… Tyto metody však vedou pouze k tomu, že se projevy akné ještě o něco zhorší. Dlouhodobě pak může dojít ke vzniku jizviček.

Ruce pryč od obličeje

Dalším nešvarem je neustále osahávání obličeje. Nevadí, když se tváře sem tam nedopatřením dotknete, případně si z ní setřete pot apod., ale přesto se snažte kontakt s rukama plnýma bakterií a špíny omezit na minium. Předpokládáme, že nežijete ve sterilním prostředí a ne vždy si můžete omýt ruce.

Nepodceňujte důkladné čistění pleti

Co dodat k tomuto bodu? Snad jen to, že pravidelná a komplexní péče o pleť je mnohem důležitější, než si mnozí lidé s citlivou pletí myslí. Dejte si však pozor na složení přípravků, které v rámci čištění použijete – neměly by obsahovat alkohol, parabeny, parfémy a další nežádoucí složky.

Naprostou samozřejmostí by mělo být dokonalé odlíčení a odstranění nečistot před spaním. V tomto směru je perfektním pomocníkem kvalitní micelární voda, která umožňuje rychlé a zároveň velmi důkladné čištění. V produktové řadě Sébium H2O od BIODERMY najdete micelárku vhodnou určenou pro aknózní pleť. Neobsahuje mýdlo a mastnou pokožku jemně čistí, aniž by ji vysušovala.

Acne vulgaris

Používejte správnou kosmetiku

S léčbou akné vám pomůže kvalitní kosmetika na problematickou pleť. Nechte si poradit od dermatologa, případně se rovnou poohlédněte po produktech Sébium od BIODERMY, které jsou dlouhodobě hodnoceny jako jedny z nejlepších. Francouzský výrobce má co nabídnout – kromě zmíněné micelární vody v lékárnách a u specializovaných prodejců seženete také krémy, čisticí gel a mýdlo.