Lifestyle

6 tipů, jak zvládnout semestr bez stresu

Začátek semestru je pryč, ale to nejhorší je ještě před vámi. Důležité je se nehroutit, mít jasný plán, dostatek potřebných informací a uvidíte, že vše zvládnete bez většího stresu.

 

1.  Zjistěte si veškeré informace

Za kolik kreditů jaký předmět je? Kolik se píše testů? Jaké jsou povolené absence? To jsou všechno otázky, v kterých musíte mít jasno, abyste byli úspěšní. Osvědčeným způsobem je vytvoření přehledné tabulky, v které budete mít všechny potřebné informace. Potom se stačí rychle podívat a hned máte jasno.

2.  Pomoc se seminárními pracemi

Na všechno nemusíte být sami. Každý desátý student již využívá možnosti vypracování seminárních prací na zakázku. Pokud nestíháte, nebo jen trpíte prokrastinací, právě tohle je pomoc pro vás. Ušetřený čas tak můžete věnovat něčemu jinému, ať už studiu, nebo třeba práci. Stejně tak můžete využít i možnosti vypracování diplomové práce anonymně, stejně jako dalších závěrečných prací.

3.  Přidejte se do FB skupin

Každá škola a většinou i ročník má svou facebookovou skupinu. Tam se toho ale ve finále moc nedozvíte. Klíčové je přidat se do skupin konkrétních předmětů. Právě tam najdete ty nejaktuálnější a nejžhavější novinky.

4.  Neodkládejte povinnosti

Zatímco začátek semestru je poměrně volný, v půlce semestru přituhuje a vy najednou nestíháte. Snažte se ty plonkové první týdny využít na maximum. Máte napsat několik seminárek? Začněte s nimi hned. Věřte, že se to vyplatí.

5.  Dílčí cíle a pracovní plán

Zvládli jste prezentaci? Máte z testu hodně bodů? Pak největší odměna je radost z dosažených výsledků, ale proč si neudělat život ještě hezčí. Nemusíte si nutně kupovat ferrari, ale takový dobrý oběd s přáteli, nebo něco pěkného na sebe, si zkrátka zasloužíte.

6.  Zbytečně se nestresujte

A poslední rada na závěr. Snažte se vše zvládat s klidnou hlavou. Nikdy nic nejde úplně hladce a s nějakým stresem musíte počítat. Hlavně se nezblázněte.