Lifestyle

Zónové matrace a jejich výhody

Pokud se právě porozhlížíte po nové kvalitní matraci pro vaši postel, pak jste v nabídce možná narazili na zónové matrace. Ty jsou složeny z více kusů materiálu, díky čemuž mají unikátní vlastnosti a mohou nabízet daleko lepší tělesnou oporu i vyšší komfort než matrace z jednoho typu materiálu. Nejsou ale rozhodně vhodné pro každého.

Výhody zónových matrací

Zónové matrace jsou tvořeny několika zónami o různé tvrdosti, které odpovídají anatomii lidského těla i jeho potřebám. Nejobyčejnější zónové matrace mají tři zóny, ty nejlepší pak 7 i více. Měkké zóny se nacházejí v oblasti ramen a lýtek, tvrdé zase okolo pasu a v oblasti stehen – tedy tam, kde je zatížení matrace největší. Elastické zóny jsou pak u hlavy a chodidel. Zónování přitom nabízí lidskému těla naprosto ideální oporu i příjemný komfort, takže jsou pohodlné i zdraví prospěšné.

Jak vybrat zónovou matraci

Zónové matrace se liší v počtu zón, kterými disponují. Škála obvykle sahá od tří až po sedm, sehnat ale můžete už i matrace s devíti zónami. Větší počet zón přitom znamená vyšší komfort (ovšem obvykle i vyšší cenu). 

Pro koho jsou zónové matrace vhodné

Zónové matrace nejvíce ocení ti dospělí, kteří rádi spí na boku. Právě v této poloze totiž zóny v matraci pocítíte a uvítáte nejvíce. Stejně tak jsou ale perfektní pro všechny, které trápí ortopedické obtíže a bolesti nejrůznějších částí těla. Ocení je ale jistě i každý jiný majitel, který při každodenním spaní jednoznačně pozná jejich kvality.

Pro každého přesto vhodné nejsou. Zónové matrace totiž nejsou doporučovány u dětí, protože jejich výška bývá různá a zóny v matraci by nemusely odpovídat jejich fyzickým potřebám.

Z čeho jsou vyrobeny zónové matrace

K zónování se používají zejména latexové matrace, které jsou pružné a patří k měkčím typům matrací. Sehnat můžete ale i pěnové zónové matrace.