Lifestyle

Závěsy a jejich funkce. Proč je mít v interiéru?

Mohli bychom říci, že závěsům a záclonám odzvonilo. Jejich hlavní funkce dokážou totiž splnit dnes velmi moderní žaluzie. I přesto, že se žaluzie nyní používají mnohem více, než předtím (a to ty venkovní i interiérové), závěsy jsou stále v kurzu. Je to díky tomu, že mají oproti žaluziím spoustu výhod. Ne každá domácnost se jich tedy chce zbavit.

Estetická funkce

Žaluzie nikdy nesplní estetickou funkci natolik, jako správně zvolené záclony. Můžete je nechat viset na garnýžích klasických nebo kolejnicových – pokaždé se vám může podařit docílit trochu jiného vzhledu. Kolejnicové garnýže jsou ideální do moderních interiérů, protože jsou prakticky neviditelné. Pokud ale chcete upoutat pozornost nejenom na samotné závěsy, ale také garnýže, zvolte raději ty viditelné. Měly by ladit s vaším exteriérem. Samotné závěsy mohou mít celou řadu barev, vzorů a délek, takže i ony podpoří vzhled vašeho interiéru.

Zatemnění

Zejména pokud žijete ve městě, můžete mít večer problém se spánkem, protože v pokoji je příliš světlo. K tomuto účelu si pořiďte speciální zatemňovací záclony, které vám přinesou tmu. A tím pádem také lepší spánek. Záclony tvoří další bariéru, takže mohou zmírnit také hluk z ulice.

Opatření proti zvědavcům

Pokud večer rozsvítíte, vystavujete se na odiv všem kolemjdoucím. Tento problém je zejména v přízemí, kam snadno dohlédne oko každého – nejen toho, kdo vás chce vyloženě špehovat. Vhodným řešením je tedy zatáhnout závěsy. Díky nim zůstane vaše soukromí pěkně uvnitř vašeho domu.

Zachování chladu v domě

Pokud své místnosti v průběhu horkého dne zatemníte, dosáhnete tím toho, že uvnitř nebude tak horko. Díky tomu se vám může pohodlněji trávit čas v interiéru nebo večer spát. V tomto ohledu je ale třeba uznat, že žaluzie prokazují lepší službu, protože část světla odrazí zpět.