Lifestyle

Vyplatí se marodit pár dní?

Dalo by se říci hloupá otázka, co je na tom ale smutnější? Reálná otázka, kterou řeší mnoho zaměstnanců.

Jen si to přehrajte v hlavě, matka samoživitelka, která již má potomka ve školce a potřebuje pracovat, aby měla alespoň nějaký uspokojivý plat. Stane se úraz nebo přijde neočekávaná chřipka, viróza či jiná nemoc. Co teď?

Trošku jiný případ jsou pracující páry. Taktéž mají ratolest ve školce a jeden z nich utrpí pracovní úraz či onemocní. Výsledek je však stejný – obava.

Vyplatí se jít na nemocenskou dovolenou?

Je všeobecně známo, že první 3 dny nemocenské vám nikdo nezaplatí. Což znamená, že na výplatní pásce to půjde znát. Tudíž při krátkodobých záležitostech opravdu nevyplatí.

Řešení

Důležité je si spočítat, zda pracující pár nosí do domácí pokladničky dostatek financí na chod domácnosti a může si tedy jeden z nich „polenošit“ doma. Bohužel s tím vědomím, že výplatnice bude o něco chudší.

Je-li na to žena sama, možná by bylo na místě uvážit možnost, zda by nebylo lepší čerpat pár dní dovolené.

Pracovní úraz

Čerpat dovolenou místo nemocenské by stálo za to v případě pracovního úrazu. Proč? Protože není-li to extra závažné, stačil by vám den – dva- tři na odpočinek. A proč být doma tři dny, které vám nikdo nezaplatí.

Zaměstnavatel

V mnoha firmách jsou zaměstnavatelé otevření různým řešením, a proto není problém se domluvit. Vážně, zkuste se zeptat a neházejte flintu do žita. Už nemusíte mít zadarmo rekonvalescenci.

Aneb jak se říká: „líná huba, holé neštěstí“. Za pokus a zeptání nic nedáte. A vaše peněženka vám poděkuje. Maximálně pojedete v létě na 2 dny kratší dovolenou. Je to lepší, než přepočítávat každou korunu, nebo trápit se tím, okolik menší výplatu k vůli tomu odstanete.

Závěrem

Situace výše uvedené, se netýká jen vás žen. Jde o každého pracujícího člověka. Opravdu je pro zaměstnance nejvýhodnější vzít si pár dnů dovolené a spojit to například s víkendem. Čas od času neuškodí být sobečtější. Obzvláště když jde o zdraví, to máme všichni jen jedno.