Kosmetika

Typy kolagenu. Znáte je všechny a víte, k čemu slouží?

O kolagenu jste určitě už slyšeli. Zejména ženy se s ním dostaly do křížku. Především ženy vědí, že se jedná o bílkovinu ve vodě nerozpustnou, která má vliv na naše stárnutí, na naše viditelné stárnutí. Sice ji z počátku máme ve svém těle, ale po pětadvacátém roce života z našeho těla zkrátka mizí. To vede k přibývajícím vráskám, k lámavým nehtům a také k problémům s klouby, jelikož kolagen má vliv právě i na naše klouby a na jejich kondici. Jelikož kolagen z našeho těla po pětadvacátém roce života mizí, je zapotřebí do něj investovat, je zapotřebí ho do těla dostat, a to třeba pomocí doplňků stravy nebo pomocí elixíru mládí, kterým je Anti age. 

Jak již bylo zmíněno, kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která je proti stárnutí, proti lámání nehtů, proti vráskám a také je na klouby nebo na podporu růstu vlasů. Je základní stavební hmotou pojivových tkání, bohužel s přibývajícím věkem z našeho těla mizí. 

I když mnozí lidé dokážou definovat to, co je to kolagen, jen málokdo ví, jaké typy kolagenu ve skutečnosti existují. 

V současné době existuje více jak 27 rozdílných typů kolagenů

Je třeba zmínit, že v současné době existuje více jak sedmadvacet rozdílných typů kolagenů. K nejrozšířenějším typům se řadí hlavně typ I, který je obvykle přítomen jak v pokožce, tak ve šlachách nebo v kostech a zubech. 

Další typy kolagenu

  • Existuje také typ II, který se vyskytuje v chrupavkách. 
  • Setkat se můžete s typem III, jenž je obsažen hlavně v tkáních. Tělo ho využívá zejména v počátečních fázích hojení ran. Najdeme ho také v tkáních nebo ve svalech a kostech. 
  • Kolagen typu VI je podobný typu I, jen ho najdeme také mimo jiné ve stěnách cév. 
  • Existuje také kolagen typu VIII, ten se vyskytuje především v cévních výstelkách. 
  • Kolagen typu XII je velice potřebný, jelikož integruje čili slučuje kolageny typu I a typu III.