Lifestyle

Stálezelené keře, které vysázet i na svou zahradu 

Hledáte rostliny, které vaši zahradu budou zpestřovat celou sezónu? Vhodnou volbou jsou stálezelené keře.  

Dřín krkavý  

Má výrazné výhony, které se dokáží zbarvit do růžové, oranžové či červené barvy, a tak ozdobí zahradu i po opadání listí. Aby jeho výhony byly stále barevné, potřebuje každý rok odstraňovat ty, které jsou staré více než 3 roky. Dřín dorůstá do výšky přibližně 1 – 1,5 metru.  

Bobkovišeň lékařská  

Může dosáhnout výšky 5–6 metrů. Seženete však i menší odrůdy, které dorůstají maximálně do 2–3 metrů. Od dubna až do června kvete bílými květy, ze kterých se poté stanou tmavé hrozny připomínající vinnou révu. Hrozny jsou jedovaté.  

Zimostráz vždyzelený  

Je vhodnou volbou pro živé ploty. Dá se totiž tvarovat. Budete si však muset počkat, jelikož se rozrůstá velmi pomalu, ale přesto výškou dokáže přesáhnout dvou metrů. 

Pieris japonský  

Dorůstá přibližně jednoho metru. Má rád kyselou půdu a proto se mu bude líbit v blízkosti vřesů. Kvete během března až do května. Listy se na podzim zbarvují do červené barvy.  

Cesmína  

V zahradě najde zejména dekorativní uplatnění. V květnu začíná kvést jemnými, bílými květy a její plody jsou červené, někdy oranžové či žluté. Na plody dávejte pozor, jsou totiž velmi jedovaté. Zůstávají na keři však i přes zimu, a proto se užívají jako dekorace na adventní věnce.  

Hlohyně šarlatová  

Patří mezi stálezelené dřeviny. Dorůstá do výšky dvou až třech metrů. Na začátku května začíná kvést malými bílými květy a na podzim ji zdobí plody podobající se šípkům.  

Azalka japonská  

Vás i kolemjdoucí určitě potěší nádhernými růžovými květy, kterými se pyšní od poloviny května. Je to nenáročná dřevina s drobnými, lesklými lístky, které se na podzim zbarvují do oranžova až vínova. Daří se jí v kyselé a dobře propustné půdě s vysokým obsahem železa a fosforu.