Lifestyle

Nejstarší značka cigaret

Tabák byl součástí kultury střední Ameriky od nepaměti. Už v předkolumbovské době ho tamní obyvatelé považovali za všelék, který sloužil také pro náboženské účely. O tom, kdo přivezl tuto rostlinu do Evropy, vznikají dohady. Historikové se nemohou shodnout, zda to byl Kolumbus nebo jiný objevitel z téže doby, Rodrigo de Jerez. S jistotou to však byli Evropané, kdo okolo rostliny vytvořil obrovský multimilionový byznys, který v současnosti vzkvétá ve 117 zemích na světě.

Začalo to v Londýně

Když v roce 1492 Kryštof Kolumbus objevil Ameriku, tak se Sevilla stala jediným španělským přístavem odkud vyplouvaly lodě do Nového světa a kam se vracely. Právě proto se v 17. století začal tento průmysl rozšiřovat z jižní Evropy do zbytku světadílu. Státy si brzy zavedly vlastní monopoly.

První bylo samozřejmě Španělsko, které předběhlo dobu a monopol vyhlásilo už v roce 1575. V českých zemích to bylo o 126 let později, kdy v roce 1701 zavedl monopol Leopold I..

Válečný vynález

Původní rostlina amerických domorodých obyvatel se tak stala trvalým zdrojem evropských státních příjmů. Cigareta, kterou známe dodnes, byla údajně poprvé použita v roce 1832 v turecko-egyptské válce, kdy byla vysušená rostlina zabalena do papírové tyčinky od střelného prachu.

Velké značky

O 11 let později se ve Francii tento postup ujal a začalo se ve velkém vyrábět. Trvalo další čtyři roky (1847), než jistý londýnský trafikant Philip Morris začal prodávat ručně balené ruličky. A až za více než 60 let poté vznikají další dvě proslulé značky:

  • Camel (1913),
  • Marlboro (1924).

Doba se změnila

V současnosti jsou na trhu stále úspěšnější elektronické alternativy. Mezi ně patří také zařízení na zahřívání tabáku, jako je PULZE. To se liší nižší škodlivostí pro uživatele i okolí. Důvodem je absence dvou velmi škodlivých látek:

  1. oxidu uhelnatého,
  2. dehtu.

Pokud si chcete vychutnávat jedinečnou chuť, které propadla celá Evropa, ale chcete omezit škodlivost, zkuste právě PULZE.