Boty

Jak si správně vybrat boty, abychom v nich ušli dlouhé míle

Na výběr bot klademe důraz hlavně ve chvíli, kdy vybíráme obuv svým dětem. Nechceme, aby je boty tlačily nebo aby v nich ušly sotva pár metrů a brečely bolestí. Bohužel v dospělosti už na výběr obuvi neklademe takový důraz. A to je škoda. I v dospělosti se nám může stát, že si vybereme obuv, která nám nebude zrovna vyhovovat. A to stačí, abychom se řídili jenom několika radami a zásadami.  

K jakému účelu budou boty sloužit? 

Jednou z hlavních otázek, které je třeba si zodpovědět, pokud si vybíráme boty, je, k jakému účelu budou vlastně sloužit. Jsou určeny do práce nebo je budeme nosit jenom do kanceláře? Mají být určeny ke sportování nebo je budeme nosit jenom v pohodlí domova?  

V současné době se obuv liší. Dělí se na sportovní, volnočasovou, také na pracovní nebo vycházkovou obuv. Každá bota je přizpůsobená činnosti, na kterou je dělaná.  

Hlavně, ať je dost místa pro prsty 

Většina lidí se domnívá, že by bota měla sedět úplně těsně. Že by zkrátka nemělo být v botě mnoho místa pro prsty. Jenže místo pro prsty by být mělo. Obecně platí, že v dospělosti by se tento prostor měl rovnat jednomu centimetru, v dětství potom jednomu a půl centimetru. Pokud ponecháte jistý prostor v botě, klouby nebudou cítit žádný tlak a nohy vás tím pádem nebudou nijak bolet.  

Kvalitní materiály se podílí na konečném pohodlí 

Ať už vybíráte polobotky nebo tenisky, v každém případě by měla být bota pohodlná. Pakliže není pohodlná, pravděpodobně ji nikdy na nohu neobujete. Abyste si byli jistí tím, že bota bude skutečně pohodlná, měli byste vybírat boty z kvalitních materiálů. Tvrdí se totiž, že kvalitní materiály rovná se půl pohodlí. Pokud už kvalitní kožené boty vlastníte, jistě potvrdíte, že je na tom trocha pravdy. 

Další zásady, kterými se při výběru obuvi řídit 

  • Klaďte důraz na lehkost a měkkost boty 
  • Boty zkoušejte odpoledne, kdy je noha trochu nateklejší