Lifestyle

Jak pečovat o psa

Než si pořídíte pejska, je nutné, abyste si uvědomili, že péče o něj není med. Není potřebné ho jen venčit či učit různým povelům, ale také je třeba, abyste o něj pečovali. Péče o psa však nespočívá jenom v pravidelném koupání, které se vykonává zpravidla dvakrát nebo třikrát do roka, když je venku krásně, ale péče o psa také spočívá v kontrole zubů, dásní a jiných podobných částí těla. Pojďme si říct, co vše je třeba kontrolovat a na co vše se bohužel zapomíná.

Kontrolujete svému pejskovi tlapky?

Málokterý majitel svému pejskovi kontroluje tlapky. Většinou klasou větší pozornost na pejskovi tlapky jenom tehdy, kdy kulhá. Jenže v době, kdy pejsek kulhá, už je na kontrolu tlapek pozdě. Je nutné na pejskovi tlapky klást důraz, kontrolujte jeho prsty i místo mezi polštářky. Kůže by neměla být zarudlá ani mokvavá, problém se vyskytuje i tehdy, kdy je kůže zhrublá.

Každý majitel by měl tlapky kontrolovat zejména v zimě, kdy se chodníky solí, což nedělá pejskovi dobře. Sůl mu výrazně poškozuje kůži na tlapkách.

Pečujete o psí drápky?

Součástí základní péče o psa je také péče o drápky. Drápky je nutné zkracovat, a to tehdy, kdy se nedotýkají země. Pejsci, kteří chodí pravidelně na procházky, si většinou dovedou obrousit drápy sami, ale ti, kteří tráví svůj čas jenom na zahradě nebo v domě, vyžadují péči do svých majitelů. Při stříhání drápků se může stát, že dojde k zastřižení, což je naprosto běžná věc. Psovi může chvilku téct krev, ale není to nic vážného. Zastřižení drápků je to stejné jako zastřižení lidských nehtů.

Jak pečujete o psí kůži a srst?

Velmi důležité je to, jak pečujete o psí kůži a srst. Mnozí lidé si říkají, že česání psa není důležité, je to však velice důležité. Díky česání dojde k odstranění odumřelých, starých a vypadaných chloupků. Kartáče jsou však pro psa jakousi masáží, při které se masíruje jeho kůže. Dojde k prokrvení kůže, zamezí se tvorbě mazu a dojde k obnovení a ke zlepšení obranyschopnosti kůže.