Lifestyle

České BEST OF úspěchy za posledních sto let

Nikomu jistě neuniklo, že letos slavíme obrovské jubileum, kterým je sto let založení samostatného československého státu. Za tu dobu se toho stalo skutečně hodně, pamatujeme zlé čas, ale i časy dobré. Dokonce jsme se do světa zapsali mnohými našimi velkými úspěchy, kterých nebylo málo. K těm největším úspěchům patří například automobilka Škoda, která nepřetržitě funguje už desítky let. Ve světě se však můžeme vychloubat i mnohými jinými věcmi, které si nyní zmíníme.

Jak jsme zmínili, za uplynulých sto let jsme vymysleli mnoho zajímavých věcí, zapsali jsme se do světa optiky i farmaceutiky, zapsali jsme se do automobilového průmyslu a samozřejmě i do samotné historie. Pojďme si však zmínit to nejlepší a největší, co jsme kdy stvořili, vyrobili či vymysleli.

Díky nám můžou i hůř vidící lidé vidět bez brýlí

Kontaktní čočky nemusíme nijak představovat. Jedná se o vynález, který naprosto změnil svět optiky. V současné době jsou kontaktní čočky velice populární, ocení je hlavně hůř vidící lidé, kterým obroučky brýlí zavazí či doslova vadí. Kontaktní čočky byly vynalezeny v padesátých letech 20. století a jejich vynálezcem byl Otto Wichterle, který doslova změnil naše viděním na svět. Wichterle se už před vznikem kontaktních čoček proslavil tím, že vytvořil polyamidové vlákno silon, což byla odpověď na americký nylon.

Roboti jsou také naši

Dnes, když se řekne slovo „robot“, všichni si myslí, že je to americké slovo, které si Američané vymysleli, když chtěli pojmenovat to, co nás v budoucnu čeká. Jenže slovo „robot“ nepochází z žádného jiného kontinentu, než z toho českého. Slovo „robot“ vymyslel náš známý umělec Josef Čapek, samotné slovo však použil až jeho bratr Karel Čapek v jeho nestárnoucí, nadčasové divadelní hře R.U.R. Tehdy ani jednoho z nich nenapadlo, že vymysleli něco, co se doslova zapíše do budoucnosti a co bude tvořit naši budoucnost.