Lifestyle

Autostany: návod, jak si vybrat ten pravý

Autostan, střešní stan nebo také stan na střechu auta jsou tři názvy pro jedno a totéž. Jedná se o jeden z nejlevnějších způsobů ubytování, na které můžete narazit. Pokud i vy víte, že by se vám takový stan hodil, můžete si takový stan pořídit. Nejedná se o příliš vysokou investici. Zde je několik tipů, podle kterých si vyberete ten nejlepší stan na auto. Ale pozor: ne každý stan se hodí na každé auto. Jsou auta, která nejsou pro stany vůbec vhodná.

Typy střešních stanů

Jednotlivé typy rozlišujeme obvykle na základě toho, pro kolik osob jsou určeny, popřípadě také místo, kde budete stan používat. Asi nejznámějším typem je rodinný stan na střechu auta, který se hodí pro čtyři osoby. Pro menší auta se ale hodí víkendové střešní stany. Jsou lehké a hodí se spíše krátkodobě. Stan na střechu auta s pevnou skořepinou se hodí pro ty nejnáročnější uživatele. Mají pevnou konstrukci a poradí si s nepřízní počasí i hrboly na cestách.

Podle konstrukce

Střešní stany můžete vybírat s pevnou nebo měkkou skořepinou. Ty s měkkou skořepinou jsou typičtější. Dají se poměrně rychle složit, z poloviny jsou podepřeny žebříkem a z druhé poloviny střešní konstrukcí. Dělají se pro dvě až čtyři osoby. Stany na auto s pevnou skořepinou jsou odolnější, ale jejich pořizovací cena je vyšší. I ony se dají rychle rozložit, jsou vhodné pouze pro dvě osoby.

Podle materiálu

Střešní stany se vyrábí z několika různých materiálů. Velmi oblíbený je laminát, který se používá na horní i spodní část. Laminátový stan může mít šikmou i vodorovnou střechu. Textilní střešní stany mají velkou užitnou plochu, ale hůře se skládají. Nejsou velmi odolné vůči dešti. Ideální možností je kombinace obou materiálů, tedy laminátu i textilu. Ty totiž obsahují výhody obou materiálům. Za tyto výhody si ale bohužel budete muset připlatit. Jedná se o nejdražší možnost, na kterou můžete na trhu narazit.