Lifestyle

Zajímavosti o citrusech. Proč jsou tak zdravé?

V současné době je velice důležité posilovat imunitní systém člověka. Pokud není imunitní systém dostatečně pevný a silný, hravě ho napadnou viry a bakterie, které mohou člověka dostat na několik dní na lůžko. Pokud nemáte pocit, že je váš imunitní systém silný jako hradba, měli byste zařadit do svého jídelníčku citrusy, které jsou obrovským zdrojem vitaminu C. Právě citrusy vám mohou pomoct při zpevňování imunitního systému.  

V souvislosti s citrony si však pojďme prozradit, proč jsou i lékaři často doporučované a proč je právě toto ovoce tak zdravé. U nás dlouhá léta nebyly citrusy k dostání, přece jen se jedná o ovoce pocházející z tropické nebo subtropické jihovýchodní Asie. Dnes se však naštěstí pěstují i u nás v domácích podmínkách a v mnohých domácnostem se jim opravdu daří.  

Prozraďme si však to, proč jsou citrusy tak zdravé a odhalme to, co o nich mnozí lidé doposud neví.  

Proč jsou citrusy tak zdravé 

Citrusy jsou významným zdrojem vitaminu C, jak již bylo uvedeno výše. A právě vitamin C je velmi důležitý proč lidské tělo. Je to zároveň velmi silný antioxidant, který ochraňuje tkáně a také pomáhá hojit rány či podporuje vstřebávání železa z potravy. Je velkým pomocníkem při nachlazení.  

Citrusy jsou mimo jiné bohaté i na minerální látky, jako je vápník nebo hořčík či železo. Díky obsaženým látkám jsou zároveň prevencí onkologických onemocnění nebo onemocnění srdce či cév.  

I citrusy mají svá rizika 

I když se citrusy jeví jako něco naprosto skvělého, i citrusy mají své nevýhody či rizika. Například nejsou zrovna dobré na zuby. To ostatně nic s velkým množstvím vitaminu C. Zvyšují riziko vzniku zubního kazu, také jsou často důvodem velkého zažloutnutí zubů. Pozor by si člověk měl dát hlavně na grep, který se často konzumuje ve chvíli, kdy chce člověk zhubnout. Neměl by se jíst v případě, že člověk užívá nějaké léky. To totiž může vést k nežádoucím účinkům a k negativnímu ovlivnění metabolismu.